Gdzieniegdzie w necie, choćby na facebookowej grupie PiPZwRPG, promowana jest w sierpniu inicjatywa RPG a DAY 2015 polegająca na publikowaniu przez cały sierpień codziennie odpowiedzi na jedno pytanie dotyczące naszego erpegie. Ja nie mam czasu pierniczyć się z aktualkami co dzień, ale postanowiłem symbolicznie wziąc udział i napisać dwa posty. To pierwszy z nich; pytania 1-14.
1. Jakiej nadchodzącej gry RPG oczekujesz najbardziej?
Mam tyle zaległości w rzeczach, które już nabyłem, że mógłbym napisać, że nie wyglądam niczego. Ale człowiek głupi, nie nacieszy się tym co ma, więc wypatruję przesyłki ze szwedzkim Symbaroum. Gra wygląda na graficzny majstersztyk, a i klimaty z lekka mrocznego fantasy bardzo mi podchodzą.
2. Jaka gra, którą wsparłeś na portalach crowdfundingowych sprawiła Ci najwięcej radości.
Wspierałem trochę gier w crowdfundingu: z polskich rzeczy Apocalypse World, Diadem, S/Lay w/Me oraz Bestie i Barbarzyńcy/Adventurers. Z anglojęzycznych: Dungeon World, FATE Core, Torchbearera, Transhuman do Eclipse Phase oraz Knives in The Dark. I wiecie co? Z tych wszystkich gier jedną przeczytałem do końca (Apocalypse World), w żadnej nie rozegrałem nawet krótkiej kampanii. Grałem w Dungeon World (fajne) i Apocalypse World (dziwne, ale tez fajne), więc je wyróżnię, ale ogólnie uważam, że wspieranie gier w crowdfundingu to lipa. Zanim autorzy je wydadzą, zanim w nie zagram, mam już na oku pięć innych gier. Po co marnować kasę? Jak po wydaniu nadal będę chciał w to coś zagrać – kupię sobie wtedy. Tak sobie mówię…
3. Ulubiona nowa gra, jaką poznałeś w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Zdecydowanie Mutant: Year Zero. Bardzo dobrze pomyślana i rewelecyjnie zilustrowana gra o mutantach szwedzkiego Modiphiusa. Będę ją recenzował na poltera, więc stay tuned.
4. Najbardziej zaskakująca gra.
Wiecie co mnie ostatnio najbardziej zaskoczyło? Jednoosobowa erotyczna gra fabularna Bestia autorstwa Aleksandry Sontowskiej i Kamila Węgrzynowicza. Normalnie nie interesują mnie takie klimaty, ale falka (o fali nie można mówić, bo za mało osób o grze słyszało) hejtu wokół tego tytułu nawet zachęciła mnie do wypróbowania jej. Jak kiedyś wpadnie w moje ręce (AFAIR ze Zjavy teraz istnieje tylko edycja trashcanowa), to zagram.
5. Ostatnia kupiona przez ciebie gra RPG
Papierowa wersja Mutant: Year Zero. A z elektronicznych: MegaTraveller w ramach Bundle of Holding. Acha, kupowanie pdfów, tez uważam za stratę kasy, ale za ceny, jakie dają w Bundlach czasem aż szkoda nie wziąć :-)
6. Ostatnia gra w którą grałeś
Ostatnio głównie grywam w Odludzie – autorska kampania na Wstędze 4 (a więc również autorskiej mechanice). Ostatnio minęliśmy znacznik 40 sesji i zbliżamy się do 50tki. Ja prowadzę.
Natomiast jako gracz ostatnio grałem w Eclipse Phase u Fedora, co bardzo sobie chwalę.
7. Ulubione darmowe RPG
FATE v2 (.pdf 3Mb). Kiedyś zrobiłem sobie na własne potrzeby autorską kompilację tych zasad i długo na nich prowadziłem. Bardzo lubiłem też FUDGE’a, na którym FATE był oparty, ale to było daaawno temu.
8. Ulubione przedstawienie gier RPG w mediach
Nie mam pojęcia, słabo się tym interesuję. Słyszałem (od żony, LOL), że seria Tabletop Wila Wheatona była dobra, ale sam nie oglądałem.
Chyba, że chodzi o gry wideo? Wtedy pierwsze dwa Mass Effecty od Bioware (trzeciego hejtuję za końcówkę) oraz Fallout New Vegas od Obsidian Entertainment (w którym chyba raz jeden tak serio serio poczułem magię papierowych erpegów w grze wideo).
9. Ulubione dzieła (książki, filmy, etc.), które widziałbym jako RPG
Myślę, że dobrze zrobiony papierowy erpeg w świecie Borderlands mógłby wyjść zabawnie. Kiedyś był to też Mass Effect, ale po tym jak uniwersum zostało w praktyce zniszczone pod koniec trójki – nie ma mowy, zapomniałem o tym (i nie, nie interesowałem się tym kontrowersyjnym PDFem z DriveThru na FATE).
10. Ulubiony wydawca RPG
Nie mam ulubionego wydawcy, ale podziwiam wszystkich tych, którzy mają dość zaparcia, żeby samodzielnie zaprojektować, napisać, załatwić ilustracje/skład i wydać swojego własnego erpega. Self-publishing moim zdaniem świetnie pasuje do naszego hobby i cieszę się, że obecnie da się to sensownie ogarnąć.
11. Ulubiony Autor RPG
Jeżeli chodzi o dawne czasy to Graeme Davis i jego teksty do WFRP. Jeżeli chodzi o obecne, to Drachu i jego blog – najsensowniejsze obecnie miejsce, w którym można poczytać o erpegach w polskim internecie.
12. Ulubiona ilustracja z RPG
Będzie nie ilustracja, ale oprawa graficzna podręcznika do RPG. Moim absolutnie ulubionym, idealnym pod względem oprawy podem jest podstawka do francuskiego Cadwallona. Settingiem jest tam jedno miasto, jest jego genialna mapka, a potem w podręczniku jest z 50 ilustracji przedstawiających budynki i miejsca, które na tej mapce widać. Re-we-la-cja. Nigdy potem żaden podręcznik tak mnie nie ujął, choć widziałem wiele ładnych.
Moja recka. W sumie to wrzucę do niej trochę zdjęć jak będę miał chwilę.
13. Ulubiony podcast RPG
Nie słucham. Oglądać też nie oglądam.
14. Ulubione akcesorium do gier RPG
We Wstędze używam kart i mam taką śliczną talię z ilustracjami z Dragon Age Inquisition. Są boskie.
Lubie też wielościenne kości, ale nie te powalone nieczytelne syfy, ale zwyczajne jednokolorowe wielościany. Mam takie dwie k12, które kupiłem w Orc’s Nest w Londynie i je lubię najbardziej.
Pozostałe punkty w następnym wpisie.